Prezeráte si všetky aktuálne domy na predaj, no akosi žiaden nevyhovuje vašim požiadavkám? Postavte si svoj vlastný! Kúpiť pozemok a postaviť dom na hypotéku síce patrí medzi najkomplikovanejšie prípady, no v tomto článku vám jednoducho objasníme, ako to celé vlastne funguje.
Predtým, ako o hypotéke na kúpu pozemku a stavbu domu vôbec začnete uvažovať, mali by ste mať niečo našetrené. Ideálne aspoň 20 000 eur, prípadne viac, podľa veľkosti stavby. Dôvod, prečo potrebujete finančnú rezervu, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Následne proces kúpy pozemku a stavby domu na hypotéku vyzerá nejako takto…
Nájdite si vhodné pozemky v Košiciach
V ponuke našej realitnej kancelárie Diamond Reality nájdete množstvo pozemkov v lokalite Košice a Košice okolie, medzi ktorými rozhodne aj vy nájdete taký, ktorý bude plne vyhovovať vašim predstavám. Ak nájdete vhodný pozemok, prichádza rad na prvú hypotéku. Hoci máte nejaké peniaze našetrené, budete ich potrebovať na začatie stavby domu, preto si na pozemok vezmite čo najvyššiu možnú hypotéku. Hypotéku si berte v banke, ktorá vám poskytne čo najvýhodnejšie podmienky nielen na kúpu pozemku, ale následne aj na stavbu domu. Pozemok si necháte oceniť a banka vám poskytne hypotéku zvyčajne do 80 – 85% z jeho ceny.
Kameň úrazu – hypotéka na stavbu domu
Situácia sa začne trochu komplikovať pri žiadaní hypotéky na výstavbu samotného domu. V tomto prípade berie banka do úvahy veľké množstvo parametrov – lokalitu, typ domu, veľkosť, spôsob realizácie stavby, dĺžku výstavby… Výšku hypotéky ovplyvňuje aj možnosť dočasného založenia inej nehnuteľnosti. Inými slovami, každá žiadosť o hypotéku na stavbu domu je vyhodnocovaná individuálne a neexistuje jeden všeobecný návod, ako to celé prebieha.
Pri našom modelovom príklade berme do úvahy, že stavbu domu rozbehnete zo svojich našetrených financií. Necháte si vypracovať projekt domu, vybavíte si stavebné povolenie a začnete so stavbou základov a častí múrov domu. Platí, že hypotéka na stavbu domu sa dá získať až po tom, ako ho máte rozostavaný do výšky 1 metra. Naviac, hypotéku nezískate naraz, ale postupne, po častiach. Konečná výška hypotéky väčšinou predstavuje 70 – 85% ceny domu po dokončení. Konkrétne podmienky si, samozrejme, dohodnete s bankou ešte pred začiatok výstavby. Ak ste z vlastného vrecka postavili určitú časť domu, znalec ohodnotí jeho cenu a uvoľní vám prvú čiastku úveru, zvyčajne okolo 50%.
Následne v stavbe pokračujete, po určitom čase si ju necháte opäť oceniť a ak jej hodnota dosahuje bankou stanovenú kvótu, uvoľní sa vám ďalšie percento úveru, napríklad 40%. Po dokončení stavby a ďalšom ocenení vám banka uvoľní posledných 10% úveru. Samozrejme, čerpanie hypotéky môže byť rozdelené aj do viacerých častí.
Doprajte si bývanie snov
Veríme, že naše vysvetlenie financovania stavby domu formou hypotéky vám pomohlo a odteraz už pre vás nebude postrachom.